Kalendář akcí AV21

Dnes < 2019 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Kvetoucí město aneb Piknik pro Zemi

 

Předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová se na Den Země v sobotu 22. dubna 2017 v zahradě Biologického centra v Českých Budějovicích stala kmotrou vodní víly Deštěnky a půdního skřítka Hroudy. Společně s dvacítkou nejrůznějších organizací a sto šedesáti účastníky přivítala na svět dva maskoty Výzkumné infrastruktury SoWa. Dva základní živly - půdu a vodu - oživili do dvou postaviček budějovičtí umělci Ivana a Jan Bambasovi.

Objevování života půdy a vody byly proto také hlavním lákadlem pro návštěvníky sobotní akce. Děti společně se svými rodiči mohli poznávat vzácné druhy vodních a mokřadních rostlin ze sbírek Botanického ústavu AV ČR a určovat nejznámější druhy sladkovodních ryb plovoucích v připraveném bazénu. Inspirováni ukázkou sítí, podběráků a dalších odlovných prostředků je i úspěšně chytali. Účastníci pikniku se také seznámili s menšími obyvateli jezer - zooplanktonem a fytoplanktonem a na suchu si vyzkoušeli řízení výzkumných plavidel Biologického centra. Svá mnohá tajemství odkryla i půda. Nabídla prohlídku živých chvostoskoků a žížal pod mikroskopem, měření kyselosti a zásaditosti půdy z různých prostředí a také ukázku kvalitního kompostu. Tvořiví jedinci si mohli namalovat květináč a odnést si v něm zasazenou bylinu dle svého výběru. Čtyřhodinové piknikování v trávě oživila vystoupení Divadla kejklíře Slávka, hudební skupiny Zkamenven a vokálního kvintetu Aúúúna.

 

Domovem vodní víly Deštěnky a půdního skřítka Hroudy je od soboty zahrada Biologického centra, Na Sádkách 7, České Budějovice. Návštěvníci Akademie věd ČR se s oběma postavičkami budou moci setkávat po celý rok.

 

Na oslavě Dne Země se prezentovali: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pracoviště jižní Čechy, Alšova jihočeská galerie, Biologické centrum AV ČR, v. v. i., Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Český svaz ochránců přírody, 7. ZO ČSOP - jih, Český svaz včelařů ZO ČSV České Budějovice, Fiedler AMS, Hvězdárna a planetárium České Budějovice, Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Junák - český skaut, z.s., 15. oddíl Patnáctka, Kompostárna Jarošovice, s.r.o., Regionální agrární komora Jihočeského kraje, Rosa - společnost pro ekologické informace a aktivity, o.p.s. Tato akce byla také finančně podpořena z programu Strategie AV21, ROZE, aktivita: Priority půdně biologického výzkumu, průnik vědy a veřejného zájmu.

img img img img img img img img img img img