Kalendář akcí AV21

Dnes < 2019 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Biologické centrum zpřístupnilo novou dendrologickou zahradu

 
 
Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích v sobotu 25. 6. slavnostně otevřelo novou dendrologickou zahradu, která vznikla v zadní části akademického areálu na rozloze více než jednoho hektaru půdy. Návštěvníci v ní naleznou jedinečnou sbírku stromů, keřů a bylin ze 3 kontinentů: Evropy, Asie a Ameriky.
 
Tyto 3 segmenty jsou od sebe odděleny alejemi bříz několika druhů, které dorostou až do výšky 20 metrů. Sbírka čítá více než 80 druhů a celkem je zde vysazeno 923 dřevin. Mezi cenné exempláře patří např. javor vlasonohý, šácholan velkokvětý, smrk Brewerův či bříza Jacquemontova.
 
Dendrologická zahrada přispívá k ochraně a zkvalitňování životního prostředí a k podpoře biologické rozmanitosti v našem okolí. Poskytuje útočiště mnoha druhům živočichů, zejména hmyzu a obojživelníků, které jsou v této městské krajině stále vzácnější. V zahradě je rovněž umístěn hmyzí hotel a včelnice se 4 včelstvy. Zahrada bude sloužit pro odpočinek, studium i výzkum a bude celoročně přístupná široké veřejnosti.
Na vzniku zahrady se podíleli pracovníci Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Realizace zahrady si vyžádala 2 680 tisíc korun, z toho téměř 2 miliony Kč bylo uhrazeno z dotace EU a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.
 
Při příležitosti otevření dendrologické zahrady připravilo BC AV ČR pro veřejnost dvě celodenní akce se zábavně naučným programem: nejen děti, ale i jejich rodiče si tak vyzkoušeli „vědecké“ aktivity (například pipetování roztoků, sázení rostlin do zkumavek, sestavování modelu genetického kódu DNA a další laboratorní techniky) a zasoutěžili si v hledání hmyzu a určování druhů rostlin a živočichů. Milovníky botaniky rovněž čekaly komentované prohlídky zahrady a kreativní jedinci dostali prostor v tvořivých úkolech s environmentální tematikou. Připraven byl i doprovodný program včetně vědecké show ÚDiF (Úžasného divadla fyziky) a herních atrakcí pro děti.
Slavnostní otevření dendrologické zahrady doprovodila i velkoformátová fotografická výstava na téma hospodaření v krajině. Na slavnostním otevření dendrologické zahrady rovněž vědci prezentovali veřejnosti aktivity „Zdraví včel“ a „Hospodaření v krajině s ohledem na globální změny“ – program ROZE Strategie AV21.
 
 
 img