Kalendář akcí AV21

Dnes < 2017 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Central Europe and Balkan Muslims: Relations and Representations

Konference: Central Europe and Balkan Muslims: Relations and Representations

2.-3. října 2017, Villa Lanna, V Sadech 1, Praha 6

 

Mezi obyvateli střední Evropy včetně českých zemí a jim zeměpisně nejbližšími populacemi islámské víry, které tvoří muslimové z Balkánského poloostrova (zejména Bosňáci, Albánci a Turci), existují již po staletí nesčetné vzájemné vazby. V raném novověku je definovalo zejména „stýkání a potýkání“ habsburské říše s říší osmanskou.

 

V 19. století sledovali Středoevropané s živým zájmem protiosmanské národněosvobozenecké hnutí na Balkáně. Po roce 1878 patřila k habsburské říši Bosna a Hercegovina s významným podílem muslimského obyvatelstva. Na její okupaci a správě, modernizaci a rozvoji tamního kulturního života se výrazně podílely také tisíce Čechů. V průběhu 20. století se díky rostoucímu turistickému ruchu s muslimskými oblastmi Balkánu osobně seznámily miliony středoevropských turistů. V souvislosti s pádem železné opony a kravavým rozpadem Jugoslávie do střední Evropy pro změnu zamířily desítky tisíc muslimských uprchlíků a imigrantů z Bosny, Kosova a dalších oblastí.

 

 

Cílem konference Central Europe and Balkan Muslims: Relations and Representations je propojit odborníky, kteří se různými aspekty vztahů mezi střední Evropou a balkánskými muslimy dosud zabývají většinou v kontextu vlastních národních prostředí, přispět k systematizaci dosavadních znalosti o této problematice a prohloubit je prostřednictvím interdisciplinárních a komparativních přístupů.

 

 

Konference se zúčastní převážně historikové a etnologové z České Republiky, Německa, Slovinska, Rakouska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Polska, Slovenska a Turecka.

 

Projekt podpořil výzkumný program Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací

http://statav21.cz/central-europe-and-balkan-muslims-relations-and-representations/

 

29. 9. 2017