Kalendář akcí AV21

Dnes < 2019 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Vědci novými metodami zjistili, že se v Česku v minulosti opakovala zemětřesení silnější než dnes, podrobnosti uvedou na semináři

Odborníci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademii věd České republiky dlouhodobým zkoumáním zjistili, že v posledních 20 tisíci letech docházelo v ČR (v Dolním Slezsku či v západních Čechách) k zemětřesením o magnitudu až 6,5 Richterovy stupnice. Dosud se mělo za to, že v Česku se takto silná zemětřesení v minulosti nevyskytovala. Zdokumentovány byly dosud otřesy země o síle nejvýše 5 stupňů Richterovy škály.

 
Poznatky o těchto objevech, ale i mnohé další o historické i současné zemětřesné činnosti v ČR i ve světě, budou vědci prezentovat v pondělí 25. září 2017 na semináři Prehistorická
a současná zemětřesná aktivita v České republice
. Uskuteční se v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3, Praha 1, od 13.00 do 16.00.
 
Akce je určena laikům i odborníkům. Vystoupí na něm profesor z univerzity v americkém San Diegu Thomas Rockwell, dále Dr. Petra Štěpančíková a Dr. Jiří Málek z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR a Dr. Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Účast je bezplatná.
 
„Seminář pořádáme za podpory Strategie AV21 v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby. Cílem je, aby se i laická veřejnost mohla seznámit s nejnovějšími poznatky v této oblasti,“ uvedl ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin RNDr. Josef Stemberk, CSc.
 
Program:
 • Recognition of active faults and how to date past large earthquakes
  (Studium aktivních zlomů a velkých prehistorických zemětřesení)
  (prof. Thomas K. Rockwell, Ph.D., San Diego State University, Geological department, Kalifornie)
 • Paleoseismologický výzkum na aktivních zlomech v České republice  
  (RNDr. Petra Štěpančíková, Ph.D., ÚSMH AV ČR)
 • Současná seismická aktivita v České republice
  (RNDr. Josef Horálek, CSc., GFÚ AV ČR)
 • Odhad seismického ohrožení v České republice 
  (RNDr. Jiří Málek, CSc., ÚSMH AV ČR)
 
Pro další informace kontaktujte:
RNDr. Josef Stemberk, CSc. RNDr. Petra Štěpančíková, Ph. D.
stemberk@irsm.cas.cz  stepancikova@irsm.cas.cz 
+420 266 009 318, 350 +420 266 009  328
 
 • Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. je pracoviště zaměřené na studium struktury a vlastností horninového prostředí, hornin, odvozených materiálů a speciálních kompozitních materiálů. Zkoumá přírodní i indukované jevy a procesy působící na chování, vývoj a stabilitu hornin v jejich přirozeném uložení v zemské kůře a širokou škálu anorganických a organických materiálů jak na místě, tak vytvořených v laboratorních podmínkách. Uplatňuje pokročilé monitorovací i laboratorní metody výzkumu s cílem formulovat vědecké poznatky a stanovit podmínky jejich využití v praxi.

 

19. 9. 2017