Kalendář akcí AV21

Dnes < 2018 >  < květen > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Ústav fyziky plazmatu pořádal mezinárodní setkání expertů nad využitím technologie tekutých kovů ve fúzních reaktorech

Ve dnech 10. - 11. května 2017 se v Ústavu fyziky plazmatu v Praze konalo mezinárodní setkání „EUROfusion Liquid Metal Strategy Meeting“. Přední odborníci z Evropy i celého světa v oblasti tekutých kovů i fyziky termonukleární fúze se setkali, aby projednali a připravili strategii evropského konsorcia EUROfusion (EURATOM) pro úspěšný vývoj pokročilého typu tzv. divertoru využívajícího technologie tekutých kovů pro prototyp budoucí fúzní elektrárny - tokamak DEMO. Divertor je klíčová součást fúzního reaktoru na principu tzv. tokamaku sloužící k odvodu energie z plazmatu. Technologicky představuje extrémně náročný celek, protože v něm dochází k intenzivní interakci materiálů s plazmatem o teplotě desítek miliónů stupňů.

 
Vývoj systému pro odvod energie plazmatu představuje klíčový úkol v rámci Evropské cestovní mapy pro realizaci energie z fúze do roku 2050. Strategie pro využití tekutých kovů bude vycházet z doporučení "EUROfusion Plasma Exhaust Ad-hoc group" (PEX AHG) a výstupů hodnocení výzvy konzorcia EUROfusion (EURATOM) k modernizaci evropských zařízení pro jadernou fúzi, která proběhla v roce 2016.
 
Klíčovou roli na evropské i světové úrovní bude v této Strategii hrát tokamak COMPASS Upgrade, jehož realizaci Ústav fyziky plazmatu v současné době připravuje. Tento tokamak bude jediným zařízením na světě, jež bude připraveno instalovat a otestovat tento nový typ divertoru při adekvátních fyzikálních podmínkách před rokem 2028, který bude klíčový pro rozhodnutí o konceptu prototypu fúzní elektrárny - DEMO. „COMPASS Upgrade bude unikátní experimentální zařízení pracující s vysokým magnetickým polem a s parametry plazmatu v oblasti divertoru blížícími se budoucím fúzním elektrárnám. Díky těmto parametrům jedinečným i ve světovém měřítku by měl sehrát důležitou roli při vývoji řady klíčových systémů a technologií “, zdůraznil ředitel ústavu, RNDr. Radomír Pánek, Ph.D.

 

 

 

 

 

15. 5. 2017