Kalendář akcí AV21

Dnes < 2019 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Krušlovské setkání se včelami dne 9.11.2016

Včelaři ze Základní organizace Českého svazu včelařů, z. s., České Budějovice, vědečtí pracovníci z Biologického centra AV ČR v Č. Budějovicích a Mikrobiologického ústavu AV ČR Třeboň, a včelaři z malebné obce Perlesreut (Svobodný stát Bavorsko, SRN) se setkali u slavného Krušlovského včelína v obci Krušlov (okres Strakonice). Cílem akce, pořádané pod hlavičkou projektu Strategie AV 21 - ROZE, však nebyla jen prohlídka tohoto včelařského a řezbářského unikátu (www.kruslovskyvcelin.cz), ale po dobrém obědě ve vacovické hospodě pokračovalo setkání čtyřmi přednáškami a diskusí. Hlavním projednávaným tématem bylo použití řasy jako doplňkového krmiva pro včely a jeho vliv na celkový zdravotní stav a dlouhověkost včel.

 

Pracovníci ústavů AV ČR (D. Kodrík, R. Frydrychová, J. Paichlová, V. Krištůfek) shrnuli ve svých příspěvcích dosažené výsledky za období dvou let společných experimentů se včelaři z Č. Budějovic a Perlesreutu. V souladu s nečetnými literárními odkazy zaznamenali pozitivní vliv řasy Chlorella na sílu včelstva a jejich vitalitu, zvýšený počet kladených vajíček a plochu zavíčkovaného plodu, trávicí procesy a odolnost vůči chorobám. S tím souvisí také zvýšená produkce medu. Zjistili, že řasa obsahuje látky, které inhibují růst původce moru včelího plodu Paenibacillus larvae. Předběžné výsledky naznačují příznivý vliv řasy na telomerázovou aktivitu, s tím, že dochází k přenosu efektu z matky na potomstvo. Řasa jako doplňkové krmivo potencionálně zvyšuje obranyschopnost včely proti infekcím jak prokázaly naše první studie hmyzího stresového hormonu AKH a aktivity proteázy ve střevě včely medonosné.


Účastníci setkání se domluvili na pokračování spolupráce i v příštích letech a to jak v rámci projektu Strategie AV 21 (ROZE, Zdraví včel), tak využitím projektu přeshraniční spolupráce podpořené Dispozičním fondem Cíl EUS ČR-Bavorsko na období 2017-2018.

 

 

7. 12. 2016