Kalendář akcí AV21

Dnes < 2019 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Publikace: Rtuť v životním prostředí

V rámci programu Rozmanitost života a zdraví ekosystémů (ROZE) vyšla v únoru 2016 nová informační brožura pro širokou veřejnost: Rtuť v životním prostředí
Autoři: Tomáš Navrátil a Jan Rohovec, Geologický ústav AV ČR, v. v. i.

 

Příběh rtuti není dnešnímu člověku vzdálený. Když se řekne rtuť, mnoho lidí si vybaví lékařský teploměr, zprávy o změnách teplot zmiňující rtuť teploměru, návštěvu zubaře spojenou se vsazením plomby nebo problémy některých průmyslových podniků se znečišťováním životního prostředí. Autoři brožury Rtuť v životním prostředí, která vychází v rámci výzkumného programu Rozmanitost života a zdraví ekosystémů v edici Strategie AV21, seznamují čtenáře nejen s historií využití rtuti, ale především s jejím dopadem na životní prostředí nebo vlivem na zdraví člověka.

 

 

Princip bioakumulace. Schéma cesty rtuti od emisních zdrojů (sopka, elektrárna spalující uhlí) do vodního prostředí. Značná část rtuti i její metylované formy vzhledem ke svým fyzikálním vlastnostem skončí adsorbovaná přímo na drobné vodní organismy nebo částečky organické hmoty, které jsou pozřeny. Drobné organismy jsou například v moři potravou pro kril. Kril je pak potravou pro větší ryby a na konci potravního řetězce jsou predátoři jako žralok nebo mečoun. Symbolický teploměr znázorňuje, jak se koncentrace rtuti zvyšují při cestě potravním řetězcem v důsledku bioakumulace.

 

 

Rtuťové teploměry pro měření teploty lidského těla. Rtuť je vedena ze zásobní nádobky tenkou kapilárou na měřící stupnici. Po ukončení měření teploty se sloupec rtuti v kapiláře přetrhl, nevracel se do zásobní nádobky a bylo možné odečíst měřenou teplotu. Před dalším měřením bylo nutno sloupec rtuti z měřící oblasti setřepat zpět do zásobní nádobky. Dnes je rtuť v teploměrech nahrazována například galinstanem, což je slitina gallia, india a cínu.

3. 3. 2016